BİLECİK’İN MEŞHUR KAYI KEBABI

BİLECİK’İN MEŞHUR KAYI KEBABI

     Osmanlı’yı kuran Kayı aşiretinin adına ithafen yapılan Kayı Kebabı, son yıllarda Bilecik’in en meşhur yemekleri arasına girdi. Ulusal basında da Bilecik’in meşhur yemekleri arasında gösterilen Kayı Kebabının mucidi Aziz Usta, Ramazan’da yenecek, hafif, lezzetli ve besleyici bir yemek olduğunu belirterek, bu kebabın Bilecik’in adını taşıyarak meşhur olması için herkesin yapabileceğini söyledi. 
     İŞTE KAYI KEBABININ TARİFİ
     Malzemeler
     Lavaş, Kebap,  Kaşar, Biber, Domates, Ceviz İçi, Pul Biber, Kimyon, Yumurta, Çörek Otu ve Susam.
     Yapılışı
     Lavaş, fırında yarı şekilde pişirilir. Bu ara kebap ocakta pişirilir. Domates ve biber küçük küçük doğranır, içine ceviz içi ve rendelenmiş kaşar katılır, kebap eklenir ve bıçaktan geçirilir. Bu malzeme harmanlandıktan sonra yarı pişmiş lavaşa sarılarak dürüm yapılır. Dürümün üzerine yumurtanın sarısı fırçayla sürülür. Yumurtanın üzerine de çörek otuyla susam eklenir ve tekrar fırına sürülür. Üzeri kızarıncaya kadar bekletilir. 
     Bu sırada, servis tabağının ortasına bulgur pilavı, pilavın üzerine yoğurt eklenerek servise hazırlanır. Fırından çıkarılan Kayı Kebabı 7 eşit parçaya bölünerek tabağa dizilir. Kayı Kebabının parçalarının arasına, dilimlenmiş domates, salatalık ve biberle süslenerek servis yapılır.
     KAYI KEBABI HAKKINDA
     Kayı Kebabı, adını Osmanlı devletini kuran, Ertuğrul Gazi’nin bey olduğu Kayı Aşiretinden almaktadır.  Oğuzların 24 boyundan birisi olan ve Söğüt’te Cihan Devletini kuran aşiret olan Kayıların adına ithafen yapılan Kayı Kebabı, lezzetiyle her damağa hitabeden bir yemektir. Bilecik’e has yapılan ve Bilecik’te hizmet veren Harran Kebabın ustası Aziz Usta tarafından, Kayılara ithafen yapılan kebap, eşsiz tadıyla ve görüntüsüyle herkesin beğenisini kazanıyor. 
     Not: Bu kebabın herkes tarafından yapılabileceğini,  herkese telif hakkını verdiğini belirten Aziz Usta; “Paranın zekatı 40’da 1, bilginin zekatı yüzde 100’dür. O yüzden bu kebabı, adını “Bilecik Kayı Kebabı”  olarak kullanmak şartıyla herkes yapabilir” dedi. 


Haberin kaynağı : http://www.haber11.net
BİLECİK HABER - www.haber11.net