-
               
  v   Yazılar
  v   İlanlar
  v   Künye
Ar�ivde Haber Ara

 Ar�ivde Haber Ara:

 
ŞERBETÇİOTU FİYATI KAÇ LİRA OLDU
  Haberler || Haberler
   ŞERBETÇİOTU FİYATI KAÇ LİRA OLDUŞERBETÇİOTU FİYATI KAÇ LİRA OLDU

     Bilecik Şerbetçiotu Teknik Komitesi, biranın hammaddesi olarak kullanılan ve sadece Pazaryeri'nde üretilen şerbetçi otu alım fiyatlarını belirledi. Fiyatlar 6 lira ile 7 lira arasında değişiyor. 
     1967 yılından beri her yıl Bilecik Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü koordinatörlüğünde düzenlenen Şerbetçiotu Teknik Komite toplantısı,  Pazaryeri Kaymakamlık toplantı salonunda yapıldı.
     Vali Yardımcısı Halil İbrahim Acır’ın başkanlık ettiği toplantıya, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hacı Dursun Yıldız, Pazaryeri Kaymakamı İbrahim Özdel, Pazaryeri Belediye Başkanı Muzaffer YALÇIN, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Güven Sönmez, Pazaryeri İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Necmettin Yoldaş, Tarbes A.Ş. Operasyon Müdürü Sayın Sami Ökmengil, Tarbes A.Ş. Üretim Şefi Dr. İlker Yağcı, Ot-Gül Koop. Başkanı Muzaffer Kozpınar, Pazaryeri Ziraat Odası Başkanı H. Hasan İphar ile teknik elemanların katıldı.
     Şerbetçiotu Teknik Komite toplantısı amaç ve içeriği bakımından son derece önemli olmasının yanı sıra tarım sektöründe Ülkemizde bu formatta gerçekleşen tek toplantı olma özelliğini de taşımaktadır. 1967 yılından bu güne her yıl aralıksız olarak düzenlenen Teknik Komite Toplantısında ele alınan başlıca konu Şerbetçiotu alım kampanyasında uygulanacak fiyatın belirlenmesidir. Bu fiyat belirlenirken İl Müdürlüğümüzün hazırlamış olduğu şerbetçiotu maliyet araştırmasından yola çıkılarak alıcı kuruluşlarla üreticinin mutabık kalacağı uygun bir fiyat belirlenmektedir. Bu sayede üreticinin mağdur edilmesinin önüne geçilmektedir. Ayrıca bu toplantılarda şerbetçiotu üretimi aşamasında karşılaşılan güçlüklere çözüm önerileri getirilmektedir. 
     Hasat sezonu yaklaştığında alım kampanyası başlama zamanını tespit etmek amacıyla Müdürlüğümüz teknik elemanları, alıcı kuruluş temsilcileri ve üretici örgütü temsilcileri tarafından arazi çalışması yaparak şerbetçiotu bitkisi hasat olgunluğuna eriştiğinde alım kampanyası başlatılmaktadır.
     Alıcı kuruluş yetkilileri, üretici örgüt temsilcileri ile konu uzmanı Ziraat Mühendislerinin katılımı ile gerçekleştirilen toplantı sonucunda aşağıdaki kararlar alınmıştır.
     1- 2016 yılı alım kampanyasında şerbetçiotu alım fiyatları, kilogram başına; Aroma; 7,15 tl, Brewers Gold; 6,90 tl, Ege; 6,90 tl, Erciyes; 6,90 tl ve Pazaryeri; 6,90 tl olarak belirlenmiştir.
     2- Alıcı firma hastalıklı ve bol yapraklı ürünlerden Kg. düşme yetkisine sahiptir.
     3- Pazaryeri İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden bir üyenin, TarbesA.Ş.den iki üyenin, Ot-Gül Kooperatifinden iki üyenin ve Pazaryeri Ziraat Odasından iki üyenin katılımıyla “Hasat Tespit Komisyonu” oluşturularak her çeşit için ayrı ayrı hasat tarihleri belirlenerek bu tarihlerde ürünün hasat edilmesi sağlanacaktır.
     4- Tesislerde telli üretim yapan üreticilere makine ile hasatta öncelik tanınacaktır.
     5- Toplama makinesi ücreti 0,60 TL./Kg. temiz ot olarak belirlenmiştir. BU HABERİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Facebook Twitter Google+ LinkedIn Gmail WhatsApp


[ Ekleyen  (bilecik) | 01.07.2016 13:19:12 ]
            Oy : 1-Puan : 1Son 5 Yorum

Henüz Yorum Yazılmamış.
Siz bir tane yazın..

ÜYE OLMAYANLARDA YORUM YAZABİLİRLER!!
 

Kullanici adı

:


Kodlar , Duygular (Smile'ler)

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan
HABER11 hiçbir şekilde sorumlu değildir ve sorumlu tutulamaz. Tüm Yasal Yükümlülükler yorum sahibine aittir.

Üyelik
Kullanıcı : 
Şifre : 
Güvenlik : 727747             
Güvenlik : 
Hatırla :   

  
Her Hakkı Saklıdır. Site İçindeki Haber ve Resimler İzinsiz ve link vermeden yayınlanamaz.
Web Tasarım: Celal BIRADLI
Bu sayfa: 0,02 saniyede yorumlandı.