BİLECİK ÜNİVERSİTESİ REKTÖR ADAYLARI

BİLECİK ÜNİVERSİTESİ REKTÖR ADAYLARI

 

Bilecik Üniversitesi rektörlük seçiminde son aşamaya gelindi. YÖK tarafından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e Prof. Dr. Mustafa Çakır, Prof. Dr. Azmi Özcan ve Prof. Dr. Mete Koçkar'dan oluşan 3 isim sunuldu. Cumhurbaşkanı Gül, bu üç isimden birisini önümüzdeki günlerde Bilecik Üniversitesi Rektörü olarak atayacak. Seçimlerde en çok oy alan Prof. Dr. Mehmet Duman ise liste dışı bırakıldı.

 Bilecik'in çeyrek asırlık hayali gerçekleşmiş ve Bilecik  Üniversitesi geçtiğimiz yıl kurulmuştu. Üniversitenin kurulmasının üzerinden aylar geçmesine rağmen vekaleten Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fevzi Sürmeli tarafından yürütülen rektörlük için ise geçtiğimiz ay seçim yapılmış ve 7 aday yarışmıştı. Yapılan seçimlerde, Sakarya Üniversitesi'nden Prof. Dr. Mehmet Duman 14, Anadolu Üniversitesi'nden Prof. Dr. Mustafa Çakır 9, Sakarya Üniversitesi'nden Prof. Dr. Azmi Özcan 7, Anadolu Üniversitesi'nden Ö. Mete Koçkar 4, Osmangazi Üniversitesi'nden Prof. Dr. Hüseyin Özdağ, Anadolu Üniversitesi'nden Prof. Dr. Necdet Timur ve Bilecik Üniversitesi'nden Prof. Dr. Nermin Gence 1'er oy almışlardı.  

YÖK'e gönderilen bu isimlerle görüşen YÖK heyeti, aralarından 3 tanesini seçerek Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayına sundu. Seçimlerde en çok oyu alan Prof. Dr. Mehmet Duman liste dışı bırakılırken, Gül'e ikinci olan Prof. Dr. Mustafa Çakır, üçüncü olan Prof. Dr. Azmi Özcan ve dördüncü olan Prof. Dr. Mete Koçkar gönderildi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, YÖK Genel Kurulu’nda önce bu üç isimden birisini Bilecik Üniversitesi rektörü olarak atayacağı belirtiliyor. Cumhurbaşkanı Gül, eğer beğenmezse bu üç ismi geri iade ederek yeniden değerlendirme yapılmasını da isteyebilir. Ancak, geri göndermezse, büyük olasılıkla bu adaylardan Prof. Dr. Azmi Özcan'ı atayabileceği ifade ediliyor.

Prof. Dr. Mustafa Çakır

Bilecik Üniversitesi Rektör adaylarından ve yapılan seçimlerde 9 oy alarak ikinci olan Prf. Dr. Mustafa Çakır, Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksek Okul Müdürü olarak görev yapıyor. Yabancı Diller Bölümü Almanca Alman Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı Başkanı da olan Çakır'ın ilgi alanları arasında Dilbilim ve Dil Öğretimi, Kültürler Arası İletişim, Göç, Uyum ve TRAB İlişkileri, Uzaktan Öğretim, Turizm ve Kalkınma konuları yeralıyor. Doktorasını Viyana Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Germanistik Enstitüsü'nde yapan Çakır, Alman Dili Profesörü.

Prof. Dr. Azmi Özcan

Seçimlerde 7 oy alarak üçüncü sırada yeralan Prof. Dr. Azmi Özcan Bilecik Üniversitesi Rektörlüğü için en iddialı adaylar arasında gösteriliyor. Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyeleri arasında yeralan ve siyasi tarih konusunda uzman olan Prof. Özcan, Avrupa Birliği (AB) konusunda Türkiye'deki en önemli isimlerden birisi. AB çalışmalarında ülkemizi temsil eden ve bu çalışmaları ile uluslararası bir üne kavuşan Prof. Özcan, çalıştığı Üniversite nedeniyle de bölgeyi çok iyi bilen isimlerden birisi olarak gösteriliyor. Halen Brüksel'de bulunan Türkiye adına çalışmalar yürüten, en genç adaylardan Prof. Özcan'ın en şanslı adaylar arasında gösterildiği belirtiliyor.

Prof. Dr. Mete Koçkar

Cumhurbaşkanına sunulan isimlerden üçüncüsü ise Anadolu Üniversitesi Porsuk Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Mete Koçkar.

Seçimlerde 4 oy alarak dördüncü olan Koçkar, Kimya Mühendisi ve Anadolu Üniversitesi Kimya Mühendisliği Temel İşlemler ve Termodinamik Ana Bilim Dalı Başkanı. Kimyasal Teknolojiler Mühendisi olan Koçkar, rektörlük için çaba harcıyor.

5 Üniversiteye atama

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversitelerindeki seçimlerde öğretim üyelerinden yüksek oy alan bazı rektör adaylarının isimlerini Çankaya Köşkü'ne gönderilen atama listesinden çıkardı. Bilecik Üniversitesi'nde birinci olan Prof. Dr. Mehmet Duman, Hacettepe Üniversitesi'nde üçüncü olan Prof. Dr. Murat Tuncer, Selçuk Üniversitesi'nde yine üçüncü olan Prof. Dr. Safa Kapıcıoğlu'nun ismi listede yer almadı. Danıştay'ın ceza mahkemesinde yargılanmasına karar verdiği Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan'ın ismi ilk sırada Köşk'e gönderildi.

27 adayla görüşüldü

YÖK Genel Kurulu üyeleri, önceki gün Cumhurbaşkaı Abdullah Gül'e atama yapması amacıyla gönderilen "3 kişilik sıralama listesi" için 5 üniversiteden 27 rektör adayıyla yüz yüze görüşme yaptı.

Üyeler, Hacettepe, Galatasaray, Selçuk, Bilecik ve Karabük üniversitelerinde yapılan seçimler sonucunda belirlenen rektör adaylarını dinledi. Galatasaray Üniversitesi'nden 3, diğer üniversitelerden 6'şar aday olmak üzere toplam 27 aday, üniversiteleriyle ilgili yapacakları çalışmaları anlattı.

  Birinci olan, listede yok

Kurul, toplantının sonunda her üniversite için 3'er aday belirleyerek bir liste oluşturdu ve listeyi atama için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayına gönderdi.

Edinilen bilgiye göre, Bilecik Üniversitesi'ndeki seçimde en çok oyu almasına karşın Duman'ın ismi Köşk'e gönderilen listeden çıkarıldı. Hacettepe Üniversitesi'ndeki seçimde üçüncü olan Tuncer ile Selçuk Üniversitesi'ndeki seçimde yine üçüncü olan Kapıcıoğlu'nun isimleri de listede yer almadı.

Galatasaray Üniversitesi'ndeki seçimde üçüncü olan Prof. Dr. Köksal Bayraktar da 'yaş haddi' nedeniyle listeye alınmadı, yerine Prof. Dr. Öztek Yaman seçildi.

Karabük Üniversitesi'nden YÖK'e bildirilen listede de sıralama değişikliği yapılmadı.

İşte YÖK'ün listesi

Köşk listesindeki isimler şöyle:

Hacettepe: Uğur Erdener, İskender Sayek, Hasan Bayhan.

Galatasaray: Ethem Tolga, Ahmet İnsel, Öztek Yaman.

Selçuk: Süleyman Okudan, Ferruh Yıldız, Giray Karalezli

Bilecik: Mustafa Çakır, Azmi Özcan, Mete Koçkar

Karabük: Burhanettin Uysal, Ercan Candan, Ulvi Şeker.


Haberin kaynağı : http://www.haber11.net
BİLECİK HABER - www.haber11.net